pondelok 8. februára 2016

Klamári (E. Lockhartová)

Autor - E. Lockhartová
Originálny názov -  
We Were Liars

Vydavateľstvo - Yoli
Rok vydania - 2015
Väzba paperback
Počet strán - 240

Hodnotenie na Goodreads: 3.86*
Anotácia: 
Významná rodina Sinclairovcov prichádza každé leto na svoj súkromný ostrov pri Massachusetts, aby tam trávila prázdniny. Rok čo rok sa tak stretávajú aj štyri spriaznené duše, sesternice Cadence a Mirren, bratranec Johnny a Gat. Ten celkom nepatrí do rodiny, čo mu hrdí Sinclairovci dávajú pocítiť. Rodina ich nazýva Klamári. Sú v rovnakom veku, a keď sa stretnú, robia len zlobu.  Počas pätnásteho leta sa na ostrove stane nehoda. Cadence nájdu na pláži takmer bez života. Keď sa po čase preberie v nemocnici, na nič si nepamätá. Nikto z rodiny jej nechce prezradiť, čo sa vlastne stalo, a nasledujúci rok jej zakážu vrátiť sa na ostrov. Cadence trpí príšernými migrénami, jej najvernejšími priateľmi sú lieky proti bolesti. Píše Klamárom e-maily, posiela pohľadnice, no ani od jedného nedostáva odpoveď. Dokonca ani od Gata, s ktorým sa do seba zaľúbili. Čo im spravila, že na ňu zanevreli? 
Na sedemnáste leto sa dostáva na ostrov opäť a Klamári ju privítajú s úsmevom, akoby sa nič nestalo. No ani zďaleka to nie je pravda. Môj názor:
Klamári sa po celý čas javia ako celkom obyčajná kniha, ale to, čo nám priniesla autorka na konci veľmi prekvapí. Je to tenká kniha a problém s čítaním som nemala žiadny. Autorkin štýl sa mi páčil. Bol pomerne jednoduchý a tajomný. Dokým nenastal koniec, vtedy sa to všetko začalo zdať ťažšie a musela som si prebehnúť celý dej a až potom mi došlo, čo sa vlastne stalo. Popri čítaní mi napadlo pár scenárov, ale žiadny sa nezhodoval s tým, čo sa naozaj stalo. Rozmýšľala som spolu s Cadence, ktorá stratila pamäť a chce vedieť o tej nehode. Príbeh doplňujú príbehy (o kráľovi a jeho dcérach), ktoré nám rozpráva Cadence a tie sa mi páčili. Bolo to pekné spestrenie knihy a vždy som sa tešila na nový.


Nemohli sme dopustiť, aby sa naša rodina rozpadla. Nemohli sme tolerovať zlo, ktoré dokážeme zmeniť. Museli sme predsa vzdorovať, no nie? Áno. Museli. Pripadali sme si ako hrdinovia. 


Cadence, Mirren, Johnny a Gat alebo Klamári boli dobre postavy. Z týchto som si  najviac obľúbila asi Gata, keďže to bola pre mňa najvýraznejšia postava. 
Túto knihu som prečítala už dosť dávno, ale nedokázala som sa donútiť napísať recenziu. V poslednej dobe mám s tým problém a pri tejto knihe ešte väčší. Ťažko sa mi hľadajú tie správne slová. 
Johnny bol tiež veľmi milý a vtipný. Patril k najlepším postavám.
Na niektoré postavy som už skoro zabudla. A v tomto prípade je skoro aj Mirren...
Cadence som mala niekedy rada a niekedy nie. Keď sa ukázalo, čo sa vlastne stalo, som ju nemala rada, zároveň som ju ľutovala, ale neodpustila som - aj keď to nebola jej vina. 
Ostatné postavy boli zvláštne (najmä dedko).  Tak, ako celá táto kniha. 


Vôbec som nevedela, do čoho idem a bola som plná očakávaní. Nakoniec ma kniha milo prekvapila. Keď som začala čítať, myslela som, že to bude asi trocha krok vedľa. Ale ono sa to zlepšovalo a mne sa to páčilo čoraz viac. Pomaly sa odkrývali všetky tie tajomstvá a s nimi rástla aj moja zvedavosť. Túto knihu som mohla čítať celý deň. Totižto vždy, keď som ju odložila, mala som chuť ju opäť vziať do rúk. Naozaj sa mi to páčilo. Aj keď to nebolo úplne dokonalé, určite si myslím, že to stojí za povšimnutie. 


Mirren. Mirren je cukor, zvedavosť a dážď. 

Johnny je zosobnená pružnosť, snaha a uštipačnosť. 

Autorka nám ponúka naozaj zaujímavý príbeh,  ktorý ukázal čo všetko sú ochotní ľudia spraviť, aby získali niečo, po čom veľmi túžia. Ako im pri tom (ne)záleží na ostatných a ako sa to dotýka ostatných. E. Lockhartová vytvorila úžasné prostredia a naozaj krásne ho opísala. Veľmi som si ho zamilovala. Až na niektorých ľudí tam. A aj keď to bolo celé zvláštne, veľmi sa mi to páčilo. Určite si to ešte prečítam a som zvedavá, či budú moje pocity také ako teraz. 
Klamári sú celkom oddychová kniha (aj keď niekedy až tak nie), tajomná, ale svojím spôsobom kúzelná. 
Je to typ knihy, ktorú si buď zamilujete alebo nie. 
A ja asi nemusím písať, ktorý prípad som ja.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. Pokiaľ vás Klamári zaujali, môžete si ich kúpiť napríklad tu

3 komentárov:

 1. Na tuhle knihu se už dlouho chystám, pořád ji ale odtlačují do pozadí knihy jiné. Tvoje recenze mě ale velmi nalákala a myslím, že až příště budu mít příležitost knihu přečíst, nebudu váhat :) Moc hezky napsané!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, teším sa, že som ťa nalákala :) A dúfam, že sa ti kniha bude páčiť. :)

   Odstrániť
 2. mňa si nalákala, no a to úplne. Keď som ju videla v kníhkupectve, prišla mi nudná a brala som ju ako ,,taká, ktorej sa dá predvídať dej a skončí ako jedna z románov princezná+princ"
  teším sa, ak raz túto knihu otvorím a zatvorím, až keď bude hotová.

  OdpovedaťOdstrániť

 
Lovingly designed by Tasnim